הקשר בין אוטיזם לבין בעיות שינה

הקשר בין אוטיזם לבין בעיות שינה

כאשר מדובר על אוטיזם, מדובר על הפרעת תקשורת מולדת, בעלת מרכיב גנטי ולא פעם גם מרכיבים סביבתיים נרכשים. ילדים מאוטיזם סובלים ממגוון רחב של תסמינים שונים וקשיים שונים.  בעוד שישנם קשיים המוכחים כקשורים באופן ישיר להפרעת תקשורת, ישנם קשיים אשר לא מעט ילדים הסובלים מאוטיזם סובלים מהם, אך לא תמיד ניתן להוכיח כי יש להם קשר ישיר לאוטיזם. כך לדוגמא: ידוע שילדים הסובלים מאוטיזם סובלים גם מבעיות שינה. לחוקרים אין תשובה חד משמעית מדוע זה כך, אך ניתן לשער מהן הסיבות לכך, קראו בהרחבה באתר של טלי אנגור.

הפרעות שינה לילדים עם אוטיזם – מדוע?

לא מעט ילדים הסובלים מאוטיזם סובלים גם מבעיות שינה. כאמור, החוקרים אינם יכולים לומר באופן חד משמעי כי ישנו קשר ברור בין אוטיזם להפרעת שינה ולא מעט מהילדים הלוקים באוטיזם אינם סובלים מהפרעה זו. כמו כן, אין סיבה ברורה להפרעת שינה אשר ממנה ילדים עם אוטיזם סובלים, אולם, החוקרים משערים כי ילדים עם אוטיזם אשר מתקשים בתקשורת לא פעם עלולים לפרק לא נכון הרגלי הכנה לשינה המתרחשים סביבם. כמו כן, תאוריה נוספת של החוקרים קשורה להורמון מלטונין. מדובר על הורמון אשר בדרך כלל עוזר לווסת את מחזורי השינה והערנות ולא פעם, החומר האחראי על יצירת הורמון מלטונין מצוי בריכוז גבוה או נמוך מדי בקרב ילדים הלוקים באוטיזם.

כיצד מתמודדים עם הפרעות שינה בקרב ילדים אוטיסטים?

אחד הצעדים החשובים ביותר שהורים לילדים אוטיסטים יכולים לנקוט בהם במקרה של הפרעות שינה הוא ניהול יומן שינה ושמירה על מסלול קבוע של שינה ועיירות, קראו בהרחבה. היומן צריך לתעד את מספר ההתעוררות בלילה של הילד על מנת שהמשפחה תהיה מודעת לדפוסי ההתנהגות או למצבים סביבתיים שעלולים לגרום לילד להפרעת שינה, לעקוב אחר ההתקדמות שונות ולהתייעץ עם מומחים בנוגע לאופן שבו ניתן להתמודד עם בעיות שינה.