דוגמאות ללשון הרע בעבודה

לשון הרע על פי החוק, היא מסירת מידע ופרסום מידע שאמנם עלול להיות נכון, אך לא נועד לחשיפה מול הציבור. בכך, מקום העבודה הופך להיות מצע מושלם עבור מי שירצה לחבל בהתקדמות של עובד אחר, להכפיש את שמו הטוב של עובד ולסלק את מי שהוא לא אוהב או מחבב – ממקום עבודתו.

עם זאת, החוק, מקצה למי שעבודתו נפגעה או ששמו הטוב נפגע, הגנה. בעוד שלאחר שהוכח כי הופצו ידיעות מזיקות אודות עובד, תיתכן אופציה לתבוע את המפיץ או את מקום העבודה עצמו בגין תביעת דיבה. אבל איזה דוגמאות ישנן ללשון הרע שמתרחש בעבודה? הנה מספר דוגמאות רלוונטיות:

החל משנת 2009 החל חוק לשון הרע להיות תקף ומיושם יותר, והוא מאפשר לעובדים ומעסיקים להגיש תביעת לשון הרע במידה והדבר פגע בשמו הטוב של עובד, במשלח ידו, בעיסוק ובפרנסה של מי שנפגע. מקום עבודה, בשל החיכוכים שיש בו, האינטריגות, הרצון להתקדם, ולאכוף סמכויות – מהווה מקום "אטרקטיבי" להפצת מידע שאינו מחמיא אודות עובדים, מעסיקים ועמיתים.

בכך ניתן לחזות בדוגמאות ללשון הרע, כמו האשמה בקשר אינטימי של עובד עם עובד אחר. ישנם דיווחים על עבר מפוקפק של עובדים. הערות שנזרקות לאוויר על ידי המכפישים, רכילות לא נאותה אודות עובדים ומעסיקים, ושאר פניות בנוגע לכישורים של עובדים, התנהגות מסוימת וגרימת נזק נפשי ותדמיתי לעובדים אחרים.

אז כיצד פועלים בעת לשון הרע במקום העבודה?

על הפי החוק שנוגע לנושא לשון הרע בעבודה, במידה ונפגע אדם בעת מילוי משרה ציבורית, או משרה פרטית, בעת ניהול עסק וכדומה: יש לתת על כך את הדין. בעוד שבית המשפט יתייחס בחומרה אל תביעת לשון הרע. בין אם היא הוגשה כנגד אדם פרטי שהפיץ את לשון הרע לבין אם הוא מופנית אל מקום העבודה עצמו, שלא מנע את הפצת הדברים.

במקרים כאלה, חשוב להיעזר בעורך דין מקצועי שעוסק בדיני נזיקין כדי להבין האם ניתן להגיש תביעת לשון הרע. במידה ואפשר, יש להוכיח את הפגיעה ואת הקשר בין שינוי לרעה באיכות החיים ושינויים שנעשו עקב לשון הרע במקום העבודה עצמו.

 

אהבתם את המאמר? שתפו בין חברים

אולי יעניין אותכם?

סרטי תדמית

השימוש בסרטי תדמית גדל בשנים האחרונות, והוא כיום דרך נפוצה לקדם את העסק שלך. עם זאת, סרטים אלה יכולים להיות יקרים מאוד. השאלה היא איך

קרא עוד »

מה זה קנאבידיול?

קנאבידיול הוא תרכובת כימית הקיימת בצמחי קנאביס וגם בצמחי קנבוס. נעשה בו שימוש בכל כך הרבה דרכים שונות עד שקשה לעקוב אחר היתרונות והחסרונות שלו.

קרא עוד »
דילוג לתוכן