דברים חשובים שצריך לדעת על חוק השבות

  1. מאות בשנים חי העם היהודי בגולה והיה נתון לחסדיהם של עמים אחרים. המורשת היהודית והחגים היהודים מספרים את סיפורו של עם שהתגלגל מצורר אחד לאחר. המצרים, הפרסים, היוונים הם רק קומץ הצוררים המוזכרים בחגי ישראל וזאת מבלי שהזכרנו את השואה, האנטישמיות והגזענות שספג העם היהודי לאורך השנים. מסיבות אלו כשנתיים לאחר קום המדינה בשנת 1950 נחקק חוק השבות – המעניק לכל יהודי בעולם את הזכות לעלות ולהתיישב בארץ ישראל.
  1. חוק השבות הוא אחד החוקים החשובים במדינת ישראל ומשום כך הוא נלמד בהרחבה במוסדות הלימוד האקדמאים ונחשב לסוגיה נפיצה המעוררת שיח אמוציונאלי בארץ ובעולם.
  1. חוק השבות מעניק מעמד מיוחד בארץ ישראל לבני הלאום היהודי, ולכן מבקשי מקלט ופליטים אינם זכאים ליהנות מהזכאויות של אזרחים ישראלים.
  2. חוק השבות (או כל חוק אחר) אינו קובע שמי שאינו יהודי אינו יכול להשתקע בישראל, אך גם לא קיים שום חוק אחר הקובע שמי שאינו יהודי יכול להשתקע בישראל, בוודאי אם אין לו קשר עם אזרח או תושב בישראל.
  1. כ – 20 שנה לאחר שנחקק החוק נוספו להגדרת "מיהו יהודי" סעיפים נוספים המחדדים את ההגדרה. "מי שנולד לאם יהודיה או נתגייר ואינו בן דת אחרת. תוספת זו מקנה זכות מכח החוק גם לבני משפחתו של יהודי, עד דרגה של נכדים ובני זוג.
  1. תוספת זו להגדרת מיהו יהודי הציפה את שאלת הגיור, שכן על פי ההלכה היהודית לא כל גיור הינו גיור קביל.
  1. המתנגדים לחוק טוענים כי הוא פוגע בשיוויון ויש בו משום אפליה גזענית. המצדדים בחוק  טוענים כי אינו מפלה כי אם מבחין בין יהודים ללא יהודים, דבר שהוא לגיטימי במדינה לאום של העם היהודי. כדאי לקרוא  מידע מקיף בנושא שחרור ממשמורת ומסורבי כניסה לישראל באתר של דפנה שגל פודור.

אהבתם את המאמר? שתפו בין חברים

אולי יעניין אותכם?

סרטי תדמית

השימוש בסרטי תדמית גדל בשנים האחרונות, והוא כיום דרך נפוצה לקדם את העסק שלך. עם זאת, סרטים אלה יכולים להיות יקרים מאוד. השאלה היא איך

קרא עוד »

מה זה קנאבידיול?

קנאבידיול הוא תרכובת כימית הקיימת בצמחי קנאביס וגם בצמחי קנבוס. נעשה בו שימוש בכל כך הרבה דרכים שונות עד שקשה לעקוב אחר היתרונות והחסרונות שלו.

קרא עוד »
דילוג לתוכן