איך מתבצעת פריסת מס שבח?

לפני שנדון בשאלה איך מתבצעת פריסת מס שבח, מן הראוי שנבהיר תחילה מהו מס שבח בכלל. ובכן, מס שבח הוא למעשה הטל מס כאשר נמכר מקרקעין או מניות. מס שבח בוחן את הרווח שנוצר בעת שנעשתה עסקת מכירה, ומהו השבח- הרווח המתקבל בהתאם לשווי הנכס בשוק הנדל"ן באותה העת אל מול המחיר ששולם על הנכס בעת ביצוע העסקה.

ניתן לפרוס את מס השבח עד למשך-4 שנים והם כלולים בשנת המכירה או לחילופין 3 שנים לאחר שנת המכירה. מטרת פריסת מס שבח הינה בכדי להפחית משמעותית את תשלומי המס.

תהליך פריסת מס שבח

כאמור ניתן לבקש לפרוס את תשלומי מס השבח לתקופה של עד- 4 שנים מרגע ביצוע העסקה של מכירת הנכס. זוהי נקודת המוצא הראשונית אותה צריך לדעת כשר מבצעים עסקת נדלן.

על מה עוד כדאי לשים לב בביצוע פריסת מס שבח, הינה לפניכם בקצרה:

  • אם יצא והמוכר שילם מס שבח בסכום גבוה מזה בו הוא מחויב, אזי יקבל הוא החזר על הפרש גובה הסכום עליו שילם בצירוף ריבית והצמדה.
  • מדוע למעשה כדאי לפרוס את תשלום מס השבח מפני שבאמצעות פריסת מס שבח מופחתים באחוזים גבוהים תשלום מס השבח, זאת על פי נתוניו האישיים של המוכר כפי שהם מופיעים במס הכנסה ובכך להקטין את חבות המס של המוכר.
  • כאשר אדם מוכר את הנכס שלו, תקופת הבעלות על הנכס מתקיימת רק כשנת מס לאחר ביצוע המכירה של הנכס. כלומר, אדם שרכש דירה בשנת- 2013 ומכר אותה בשנת – 2016, תקופת הבעלות עבור מוכר הנכס הינה בתוקף רק משנת- 2014 שנה לאחר שרכש את הדירה ומסתיימת בשנת – 2016, סך הכל יש למוכר הנכס שלוש שנים בהם הוא יכול לבצע פריסת שלומים עבור מס השבח.

סיכום דבר

אם תהיתם לסוגיית מס שבח, איך מתבצעת פריסת מס שבח? ולשם מה כדאי בכלל לבצע פריסת מס שבח, דעו כי פריסת מס שבח מיטבה עם מוכר הנכס, משום שהוא יכול לקבל אחוזי הנחה משמעותיים בשווי מס שבח שעליו לשלם, כמו כן אם ימצא כי המוכר שילם מס שבח גבוה מכפי שהיה צריך, זכאי יהיה המוכר לקבל החזר בליווי ריבית והצמדה.

עוד נתון שכדאי לדעת הוא בעניין העברת בעלות נכס הנוגעת לפריסת מס שבח, וזאת משום שבעלות על הנכס מתחילה רק שנת המס שלאחר ביצוע הרכישה, כשבסופו של דבר יכול בידי המוכר- 3 שנים בהם יהיה זכאי לפרוס את מס השבח.

> למידע מקצועי והמלצות נוספות בנושא מס שבח בקרו באתר https://nadlan-tax.co.il!

אהבתם את המאמר? שתפו בין חברים

אולי יעניין אותכם?

סרטי תדמית

השימוש בסרטי תדמית גדל בשנים האחרונות, והוא כיום דרך נפוצה לקדם את העסק שלך. עם זאת, סרטים אלה יכולים להיות יקרים מאוד. השאלה היא איך

קרא עוד »

מה זה קנאבידיול?

קנאבידיול הוא תרכובת כימית הקיימת בצמחי קנאביס וגם בצמחי קנבוס. נעשה בו שימוש בכל כך הרבה דרכים שונות עד שקשה לעקוב אחר היתרונות והחסרונות שלו.

קרא עוד »
דילוג לתוכן